Zarezerwuj usługę

16 września 2024

Chip Tuning Kilka Informacji

Chiptuning 

 
 

Większości kierowców tuning samochodu kojarzy się z dużą ilością spoilerów, zbyt dużymi felgami, dołożonymi "chromami" i zdecydowanie za głośnym układem wydechowym. Taki obraz przywodzi na myśl pierwsze części "Szybkich i wściekłych" lub popularną na początku lat dwutysięcznych odsłonę gry Need for Speed: Underground. Tymczasem tuning samochodu to obecnie jedna z najbardziej rozbudowanych dziedzin motoryzacji. Dotyczy ona nie tylko aspektów wizualnych pojazdu, ale także czysto technicznych. Jednym z tych ostatnich jest popularny na całym świecie chip tuning. Czym dokładnie jest chip tuning? Czy można wykonać go w każdym samochodzie?

 

Co to jest chip tuning?

Chiptuning to jedna z metod tuningu silnika. Polega ona na modyfikacji oprogramowania komputera (ECU), który steruje jednostką napędową. Ta modyfikacja przeprowadzona poprawnie przez specjalistę pozwala na zwiększenie mocy silnika, bez żadnej ingerencji mechanicznej. Oczywiście cały proces jest całkowicie legalny i pozwala zachować wszelkie normy emisji spalin. Modyfikacja oprogramowania przyczynia się bowiem do wydobycia rezerw mocy silnika, którą producent pojazdu pozostawił w celu zachowania lepszej trwałości silnika. Nie trzeba "żyłować" silnika, aby zauważyć poprawienie parametrów pracy silnika. Wzmocnienie jednostki nawet o 10% potrafi zauważalnie zmienić jej charakterystykę. Samochód staje się bardziej dynamiczny oraz zwiększa się elastyczność silnika. Chiptuning to oczywiście nie tylko wzrost mocy. Są również programy, które potrafią obniżyć zużycie paliwa. Eco tuning pozwala zmniejszyć apetyt silnika na paliwo, odpowiednio dostosowując pracę jednostki napędowej. Pamiętajmy, że chiptuning stosują również sami producenci samochodów. To właśnie dlatego w ich ofercie nowych samochodów bardzo często znajdziemy ten sam silnik o różnych parametrach mocy.

 

Na czym polega chiptuning?

Chip tuning polega oczywiście na zmianie oprogramowania komputera sterującego jednostką napędową. We współczesnych samochodach wgrywanie nowego oprogramowania (chipowanie) wykonywane jest przez:

 

  • Gniazdo diagnostyczne OBD i CANBUS;
  • Port BDM;
  • Wylutowanie i przeprogramowanie pamięci eprom/kości flash sterownika.

 

Metoda instalacji nowego programu zależy od konkretnego modelu samochodu. Niezależnie jednak od metody, ostateczny efekt jest taki sam. Po załadowaniu do komputera odpowiedniego programu następuje wzrost mocy silnika oraz momentu obrotowego. Skąd jednak wziąć program? Jak poprawnie wykonać chip tuning? Jak nie trudno zgadnąć, nie jest to wcale takie proste. Aby wykonać to poprawnie, potrzebne są nie tylko umiejętności, ale również odpowiednia wiedza i doświadczenie.

 

Fani tuningu bardzo często stosują chiptuning w silnikach swoich samochodów – fot. pexels.com

 

Jak wykonać chip tuning?

Mało kto zdaje sobie sprawę z pewnych aspektów technicznych tego przedsięwzięcia. Bardzo często pomijanym krokiem przez domorosłych tunerów jest sprawdzenie stanu technicznego silnika. W tym przypadku nie obejdzie się bez hamowni i szerszych oględzin jednostki. Uszkodzony przepływomierz, zapchany katalizator, filtr DPF czy źle działająca turbosprężarka wraz z intercoolerem, to najczęstsze powody zaniechania chiptuningu. Często zdarza się, że po usunięciu powyższych usterek nie ma już potrzeby zwiększania mocy silnika. Jeśli jednak silnik okaże się sprawny, mechanik może przystąpić do pracy. Najistotniejsze jest odpowiednie dostosowanie pracy silnika. Wszystkie jego podzespoły pracują zależnie od siebie. Przeciążenie jednego z nich może spowodować awarie innych, dlatego jest to tak bardzo istotne. Z przesadnie wyżyłowanym silnikiem może sobie nie poradzić np. układ przeniesienia napędu. Oczywiście może spowodować to wystąpienie znacznych uszkodzeń, dlatego też nie ma mowy o zmianach w oprogramowaniu na oko, bez testów na hamowni. Z tego powodu, po wykonaniu zmian w oprogramowaniu jednostki napędowej, auto trafia właśnie na hamownię. Jeśli nie, następuje kolejna regulacja i kolejne hamowanie — i tak do skutku. Pamiętajmy, że wykonany przez specjalistę chiptuning nie ma również wpływu na emisję spalin. Pozwala to bez najmniejszych obaw przystąpić do corocznego badania technicznego.

 

Co daje chiptuning silnika?

Chiptuning ma jeden cel, którym jest zwiększenie mocy jednostki napędowej. Zwiększenie mocy jest jednak pojęciem stosunkowo ogólnym. Co zatem dokładnie daje modyfikacja oprogramowania silnika? Do najważniejszych zalet wykonania chip tuningu zaliczymy przede wszystkim:

 

  • Wzrost osiągów silników doładowanych o 20 - 25 %;
  • Wzrost osiągów silników wolnossących o 5 - 10 %;
  • Obniżenie zużycia paliwa;
  • Podwyższenie wydajności silnika;
  • Polepszenie elastyczności silnika.

 

W zależności od stopnia podwyższenia mocy, możemy do zalet dodać również optymalizację działania silnika. Jednak, jeśli silnik zostanie w znacznym stopniu wyżyłowany, będzie on wydajniejszy, lecz spadnie jego wytrzymałość. W tym konkretnym przypadku nie możemy mówić o optymalizacji jego pracy.

 

Powerbox to dobra alternatywa dla ludzi, którzy posiadają auta na gwarancji – fot. pexels.com

 

Chip tuning, a gwarancja

Czy można chipować auto na gwarancji? Poddanie nowego samochodu chiptuningowi wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak wiadomo, nowe auta posiadają od 4 do 8 lat gwarancji. Warunki gwarancji nie zezwalają na ingerencję w oprogramowanie pojazdu. Powód jest prosty. Wzmocnienie, a zatem wysilenie jednostki mogłoby spowodować obniżenie żywotności poszczególnych elementów silnika samochodu. Nikt się nie dowie o tuningu silnika? Niekoniecznie. Współczesne samochody, a w zasadzie ich komputery, zapamiętują każdą nawet najmniejszą zmianę oprogramowania. Z tego powodu chipowanie silnika jest bardzo łatwe do wykrycia przez warsztat będący gwarantem. Oczywiście w przypadku wykrycia ingerencji w oprogramowanie, gwarancja może zostać uznana za niebyłą. Są jednak alternatywne sposoby na modyfikację silnika, bez ingerencji w oprogramowanie silnika.

 

Alternatywa dla chiptuningu

Alternatywą tuningu dla samochodów na gwarancji (i nie tylko) jest zastosowanie tak zwanych powerboxów. Czym jest powerbox? Powerbox to specjalny moduł zewnętrzny, który podpinany jest do silnika w celu zwiększenia jego osiągów. Jest to moduł zewnętrzny wpinany w systemy pojazdu, które sterują pracą silnika. Powerbox modyfikuje sygnały z czujników, a także wprowadza pewne zmiany w komputerze. Dzięki tym modyfikacjom zmienia sie podawana dawka paliwa, czy ciśnienie doładowania. Oczywiście efektem podpięcia urządzenia jest podwyższenie mocy silnika. Jaka jest przewaga powerboxa nad klasycznym chip tuningiem? Po odpięciu pawerboxa, przywrócone zostają wszystkie fabryczne parametry silnika, co pozwala zapobiec utracie gwarancji. Niestety urządzenia tego typu nie są w stanie wygenerować takiego przyrostu mocy jak bezpośrednia ingerencja w oprogramowanie. Dlatego też fanom tuningu pozostaje poczekać do końca gwarancji samochodu.

 

Website created in the WebWave website builder

Jesteśmy tutaj, aby pomóc.

Zarezerwuj teraz